معرفی تجهیزات رستوران برای تأسیس

تجهیزات رستوران

معرفی تجهیزات رستوران برای تأسیس 

راه‌اندازی و اداره رستوران شغلی پر مسئولیت است که با سلامت مردم ارتباط دارد. برای موفقیت و تداوم فعالیت در هر کسب‌وکاری باید اصول و دستورالعمل‌های آن را رعایت کرد و تجهیزات اولیه را فراهم نمود. راه‌اندازی رستوران بدون تجهیزات مناسب امکان‌پذیر نیست. تجهیزات بدنه اصلی رستوران‌داری را تشکیل می‌دهد و پایه‌های کسب‌وکارتان را محکم می‌کند.

تجهیزات رستوران در بالا بردن کیفیت کاری رستوران نقشی اساسی دارند. بدیهی است که با کیفیت بودن تجهیزات نیز در موفقیت رستوران نقش دارد. هرگز بدون داشتن تجهیزات کافی و مناسب وارد حرفه رستوران‌داری نشوید زیرا ممکن است سرمایه شما در معرض خطر قرار گیرد.

راه‌اندازی رستوران با استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته به منزله برداشتن یک گام بزرگ به سوی موفقیت است. به شما توصیه می‌کنیم همیشه قدم‌های اولیه خود را حساب‌شده و منطقی بردارید تا از ضررهای مالی احتمالی پیشگیری شود. همه رستوران‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی معروف و موفق، تجهیزات کامل و کارآمدی را تهیه‌کرده‌اند که جوابگوی نیازهای کاری آن‌ها است؛ اما سؤال این است که اصلی‌ترین تجهیزات رستوران کدم‌اند؟

رستوران‌ها از تجهیزات مختلف و متنوعی تشکیل‌شده‌اند که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • خط کانتر رستوران
  • تجهیزات انبار رستوران
  • تجهیزات سرو غذا رستوران
  • تجهیزات پخت‌وپز رستوران
  • تجهیزات سرمایش رستوران
  • تجهیزات آماده‌سازی رستوران
  • تجهیزات سلف‌سرویس رستوران
  • تجهیزات نظافتی و شستشوی رستوران
  • تجهیزات جانبی آشپزخانه صنعتی

از آنجایی که اداره رستوران یک مسئولیت چندگانه است، با خرید تجهیزات مناسب می‌توان مراحل پخت‌وپز غذا و سرویس‌دهی را در مسیر صحیح قرار داد. به طور کلی نمی‌توان یک الگو یا فرمول مشخص را برای اداره همه رستوران‌ها در نظر گرفت اما آشنایی با مراحل راه‌اندازی و انتخاب هوشمندانه تجهیزات رستوران می‌تواند در میزان موفقیت شما تأثیر زیادی بگذارد. تجهیزاتی که نام بردیم هرکدام شامل طیف گسترده‌ای از لوازم و ابزارهای ضروری هستند که در پیشبرد اهداف رستوران و کارایی مطلوب آن، نقش بسزایی دارند. در ادامه برای مثال به چند نمونه از تجهیزات رستوران اشاره می‌شود.

تجهیزات رستوران
1- تجهیزات پخت‌وپز غذا

اجاق‌گاز رومیزی صنعتی، اجاق‌گاز صنعتی گرم‌کن دار، اجاق‌گاز پلوپز زمینی، دم کن برنج، پاتیل خیساندن برنج، دستگاه‌های سرخ‌کن، کباب‌پز، تابه گردان، گریل، گریدر و…

تجهیزات مورد نیاز هر رستوران با توجه به نوع فعالیت آن انتخاب می‌شود.

2- تجهیزات آماده‌سازی غذا

میز کار برای خمیر و وردنه، میز مخصوص برای کباب کشی، دستگاه خمیرگیر و میکسر، میز دورچین، اسلایدر صنعتی، میز سالاد بار، میز کار استیل، اره استخوان بر، چرخ‌گوشت صنعتی بزرگ و …

مواردی که نام برده شد ازجمله لوازم ضروری هستند که توسط مشتری دیده نمی‌شوند اما کیفیت کاری و سرعت عمل رستوران را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

3- تجهیزات برودتی رستوران

وجود سردخانه و گرمخانه‌های مخصوص در رستوران بسیار ضروری است. تجهیزات برودتی و حرارتی مهم‌ترین نقش را در حفظ و نگهداری از مواد غذایی و مواد اولیه خام دارند.

فریزر، یخچال صنعتی، گرمخانه غذا و گرمخانه ویترین دار شیشه‌ای از تجهیزات رستوران هستند که باید در هر رستوران وجود داشته باشند چرا که بدون این تجهیزات نمی‌توان به درستی خدمت‌رسانی کرد.

4-تجهیزات نظافتی و شست شو

کابینت آب‌چکان، وان شستشوی استیل، کابینت دیواری، سینک  ظرف‌شویی صنعتی، ماشین ظرف‌شویی صنعتی و دیگر تجهیزات مشابه از لوازم ضروری و مورد نیاز در هر رستورانی هستند. علاوه بر آن تجهیزات تمیزکننده و نظافتی برای شستشوی کف و آشپزخانه در هر رستوران فعالی وجود دارند. کم توجهی و نادیده گرفتن نظافت در رستوران به منزله نابودی کسب کار رستوران‌داری است. به این دلیل که اداره رستوران مسئولیت بزرگی است و با سلامتی مردم در ارتباط است.

پخت غذای با کیفیت، استفاده از مواد اولیه مرغوب، نگهداری اصولی از مواد غذایی خام و پخته همگی در گرو نظافت و شستشوی ابزار کار و لوازم مصرفی است. نظافت رستوران و تجهیزات آن از مهم‌ترین اصول در حرفه‌ی رستوران‌داری است.

5-خرید تجهیزات مناسب

برای خرید تجهیزات اصلی و اولیه رستوران ابتدا باید خط‌مشی و هدف کاری خود را مشخص کنید. این‌که منوی رستوران شما شامل چه غذاهایی است؟ حجم سرویس‌دهی در طول روز چقدر است؟ و خیلی سؤالات دیگر که پیش از خرید تجهیزات رستوران باید به آن‌ها پاسخ دهید و تصمیم بگیرید. تصویر کلی از خط تولید و راه‌اندازی رستوران را مشخص کنید تا با آگاهی بیشتری بتوانید تجهیزات ضروری و مناسب خود را خریداری کنید. خرید تجهیزات رستوران بسیار پرهزینه است و بخش بزرگی از سرمایه اولیه شما را به خود اختصاص می‌دهد. پس ضروری است که گام‌های حساب‌شده بردارید و با تدبیر بهتری تجهیزات ضروری را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری

سایر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

مجموعه زرین با تكيه بر تجربه و دانش فني سعي بر اين دارد تا محصولاتي با كيفيت و قيمت مناسب را در راستاى طراحي و تجهيز آشپز خانه هاي صنعتي (رستوران،فست فود) وصنايع سرد و گرم را با كسب حداكثري رضايت مشتريان ، توليد و عرضه نمايد. 

شعبۀ 1

شعبۀ 2

دسترسی سریع

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر