ویژگی‌های یک چرخ‌گوشت صنعتی حرفه‌ای

چرخ‌گوشت صنعتی

ویژگی‌های یک چرخ‌گوشت صنعتی حرفه‌ای

چرخ‌گوشت صنعتی یکی از اصلی‌ترین تجهیزات موردنیاز رستوران‌ها، کبابی‌ها و تمام کسب‌وکارهایی است که نیاز به چرخ کردن و آماده‌سازی حجم زیادی از گوشت دارند.

این چرخ‌گوشت از استیل ضدزنگ ساخته شده و از لحاظ کیفیت بهداشت و سلامت دارای استانداردهای لازم است. استفاده از چرخ‌گوشت صنعتی سرعت عمل سرآشپزها را بالا می‌برد و بازدهی آشپزخانه‌های صنعتی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

چرخ‌گوشت‌های صنعتی یکی از ابزارهای ضروری در آشپزخانه‌های بزرگ صنعتی، رستوران‌ها، فست فودی ها، قصابی‌ها و هر مکانی دیگری است که می‌بایست گوشت را چرخ  و مخلوط و یا محصول گوشتی جدید تولید نمایند. این چرخ‌گوشت‌ها از قرن نوزدهم میلادی جایگزین چاقوهای بزرگ آشپزخانه که وظیفه خرد کردن و تکه‌تکه کردن گوشت را بر عهده داشتند، شده‌اند و از آن زمان وظیفه خرد کردن گوشت‌ها با دقت و سرعت عمل بالاتر بر عهده چرخ‌گوشت‌های صنعتی قرار گرفته است.

تکنولوژی ساخت چرخ‌گوشت‌های صنعتی در طول زمان رشد زیادی داشته و این دستگاه‌ها تغییرات بسیاری کرده‌اند به طوری که حتی شکل ظاهری آن‌ها در مقایسه با چرخ‌گوشت‌های اولیه تفاوت‌های فراوانی دارد.

یکی از ویژگی‌های چرخ‌گوشت صنعتی این است که انواع مختلف گوشت (تازه و یخزده) را می‌توان در آن چرخ نمود و اگر دستگاه چرخ‌گوشت مجهز به میکسر هم باشد، شما می‌توانید گوشت‌های چرخ شده را با مواد دیگر میکس کنید و در محصولاتی مانند همبرگر، کباب‌کوبیده، انواع ناگت و … استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که اگر حجم بالایی از گوشت چرخ شده مورد نیاز شما باشد، نمی‌توانید از چرخ‌گوشت‌های دستی یا چرخ‌گوشت‌های خانگی کوچک استفاده نمایید.

تقسیم‌بندی چرخ‌گوشت‌های صنعتی

گوشت‌های مورد استفاده در غذاهای مختلف صرف‌نظر از اینکه گوشت چه حیوانی باشند، به دو گروه گوشت‌های تازه و گوشت‌های یخزده تقسیم می‌شوند. چرخ‌گوشت‌های صنعتی نیز طوری طراحی شده‌اند که قابلیت چرخ کردن هر دو نوع گوشت را داشته باشند. بعضی از مدل‌های چرخ‌گوشت فقط برای چرخ کردن گوشت‌های تازه که اصطلاحاً به آن گوشت بالای صفری میگویند، طراحی شده‌اند. چرخ‌گوشت‌های صنعتی نیز وجود دارند که علاوه بر قابلیت چرخ کردن گوشت تازه (بالای صفر)، توانایی چرخ کردن گوشت منجمد (زیر صفری) را نیز دارا می‌باشند.

چرخ‌گوشت‌های بالای صفری:

چرخ‌گوشت‌های صنعتی با قابلیت چرخ کردن گوشت‌های بالای صفر (تازه) یا اصطلاحاً گوشت گرم، بیشتر در رستوران‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی کوچک و تمامی مراکز تهیه غذا که از گوشت تازه استفاده می‌کنند، بکار گرفته می‌شوند. اهمیت این دستگاه به حدی است که می‌توان گفت تمامی رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا حداقل یک عدد از چرخ‌گوشت‌های مذکور را دارند.

چرخ‌گوشت‌های زیر صفری:

چرخ‌گوشت‌های صنعتی با قابلیت چرخ کردن گوشت‌های زیر صفری (منجمد)، می‌توانند قالب‌های بزرگ گوشت یخزده تا دمای منفی 25 درجه و یا قطعات برش خورده گوشت یخی را به راحتی خرد و چرخ نمایند.

در رستوران‌ها و کترینگ های بزرگ به دلیل پر اهمیت بودن سرعت عمل در چرخ کردن گوشت و همچنین جلوگیری از فساد گوشت به دلیل قرار گرفتن در محیط آشپزخانه و با هدف کاهش بکار گیری نیروی انسانی در آشپزخانه‌های صنعتی، از چرخ‌گوشت‌های صنعتی با قابلیت چرخ کردن گوشت با دمای زیر صفر استفاده می‌شود.

خصوصیات عمومی چرخ‌گوشت‌های صنعتی:

چرخ‌گوشت صنعتی یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که هر آشپزخانه‌ی بزرگی به آن نیاز دارد. تیغه و پنجره چرخ‌گوشت‌های صنعتی از استیل ضدزنگ است  و در بهترین نوع آن‌ها جنس بدنه و سینی تغذیه گوشت، ماردون و گلویی از جنس استنلس استیل می‌باشد. جنس گوشت‌کوب‌های بکار رفته در این چرخ‌گوشت‌ها معمولاً از پلی‌اتیلن فشرده است.

چرخ‌گوشت‌های صنعتی با ظرفیت متوسط و پایین به صورت تک فاز و سه فاز تولید می‌شوند که با توجه به نوع برق محل رستوران می‌توانید دستگاه مورد نیازتان را انتخاب کنید اما در چرخ‌گوشت‌های با ظرفیت بالا، برق مصرفی با برق سه فاز تأمین می‌گردد.

در چرخ‌گوشت‌های صنعتی که دارای سه تیغه و سه پنجره پشت سر هم می‌باشند، عمل چرخ کردن گوشت و تولید گوشت‌های تکه‌ای، نخودی و سوزنی در یک مرحله انجام خواهد شد که این قابلیت موجب کاهش زمان و افزایش سرعت عمل خواهد شد.

نکات مهم هنگام خرید چرخ‌گوشت صنعتی

مهم‌ترین ویژگی چرخ‌گوشت قدرت موتور و سیستم چرخش معکوس آن است. هنگام انتخاب چرخ‌گوشت به قدرت و توان موتور آن دقت کنید.

یکی دیگر از نکات مهمی که در زمان انتخاب چرخ‌گوشت باید به آن توجه کنید، مقدار کیلوگرم گوشت چرخ شده در واحد زمان است.

تعداد قطعات داخلی چرخ‌گوشت بسیار مهم است و اگر قصد خرید چرخ‌گوشت جدیدی را دارید بعد از اطمینان از قدرت بالای موتور آن به تعداد قطعات تشکیل دهنده‌اش دقت کنید. سعی کنید چرخ‌گوشت‌هایی را انتخاب کنید که قطعات آن کم و تمیز کردن و شستشوی آن‌ها بسیار ساده و آسان باشد.

به جنس قطعات دستگاه توجه کنید که حتماً از جنس استیل ضدزنگ ساخته شده باشد. ضدزنگ بودن قطعات چرخ‌گوشت مانع از فرسودگی و زنگ‌زدگی سریع بعد از استفاده و شستشوی مداوم می‌شود.

اگر جنس آلیاژ تیغه مناسب نباشد و تیغه به اندازه کافی تیز نباشد، هنگام چرخ کردن باعث له شدن و به اصطلاح سفید شدن گوشت می‌شود. همچنین به دلیل گرمای زیادی که تولید می‌کند سبب از بین رفتن بافت گوشت خواهد شد.

نکاتی برای افزایش عمر دستگاه چرخ‌گوشت صنعتی

هیچ‌وقت از چرخ‌گوشت صنعتی برای چرخ کردن سبزیجات استفاده نکنید. ممکن است آب موجود در سبزیجات به داخل دستگاه نفوذ کرده و چرخ‌گوشت دچار خرابی گردد.

دستگاه را به طور مداوم بکار نگیرید و چنانچه قصد چرخ کردن حجم بالایی از گوشت را دارید بهتر است هر نیم ساعت یک‌بار به دستگاه استراحت بدهید.

تیغه‌های چرخ‌گوشت صنعتی را هر دو یا سه ماه یک‌بار تیز کنید. این کار باعث بهبود عملکرد دستگاه می‌شود.

رعایت موارد ذکرشده در افزایش عمر مفید و عملکرد بهتر چرخ‌گوشت‌های صنعتی بسیار تأثیرگذار است.

سعی کنید ضمن خریداری یک چرخ‌گوشت مناسب با رعایت این نکات در نگهداری و استفاده صحیح از دستگاه تلاش کنید.

اشتراک گذاری

سایر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

مجموعه زرین با تكيه بر تجربه و دانش فني سعي بر اين دارد تا محصولاتي با كيفيت و قيمت مناسب را در راستاى طراحي و تجهيز آشپز خانه هاي صنعتي (رستوران،فست فود) وصنايع سرد و گرم را با كسب حداكثري رضايت مشتريان ، توليد و عرضه نمايد. 

شعبۀ 1

شعبۀ 2

دسترسی سریع

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر