تمپرمت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

تمپرمت

تمپرمت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگر اهل رفتن به کافه هستید و یا می‌خواهید فرآیند و فنون کافه داری را آموزش ببینید، احتمالا اسم تمپرمت را شنیده‌اید. و اگر نشنیده‌اید حتما این مقاله را بخوانید تا با آن آشنا شوید. اگر قصد دارید در دوره‌ی آموزشی کافی شاپ شرکت کنید و یا اینکه می‌خواهید با لوازم کافی شاپی آشنا شوید، حتما به تمپرمت برای درست کردن قهوه‌ی اسپرسو نیاز پیدا خواهید کرد. زیرا ساخت قهوه‌ی اسپرسو قلق‌های خاص خود را دارد که تمپرمت یکی از اجزای بسیار مهم در تهیه‌ی اسپرسو می‌باشد.

تمپرمت چیست؟

تمپرمت یک صفحه‌ای از جنس سیلیکون است که جهت سرو قهوه و تهیه‌ی قوه‌ی اسپرسو مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس سیلیکونی آن، سبب شده است که خوب و دقیق بر روی سطوح کابینتی و سنگی چفت شود. در حقیقت بر روی تمپر مت محلی برای حفظ و نگه داری تمپر تعبیه شده است.

نوعی دیگری از تمپرمت‌ها وجود دارند که دارای محلی برای قرارگیری دسته‌ی اسپرسوساز می‌باشند. که می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین یا اینترنتی و یا از فروشگاه‌های لوازم قنادی تهیه نمایید. در حالت کلی دو نوع تمپرمت داریم:

  • تمپر مت خانگی
  • تمپر مت صنعتی

تمپرمت خانگی: چون برای مصارف خانگی و تهیه‌ی اسپرسو در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای قطر 58 میلی متر می‌باشد.

تمپرمت صنعتی: این نوع تمپرمت برای مصارف کافی شاپی یا برای رستوران داران و هتل داران مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس طبیعتا قطر آن باید بزرگ‌تر باشد. قطر تمپرمت صنعتی در حدود میلی متر می‌باشد.

همچنین بخوانید: آسیاب دستی قهوه و ویـژگی های آنها

 

 

 

با خوندن این مطلب ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که تمپر چیست؟

 

تمپر وسیله‌ای است که برای متراکم کردن قهوه در داخل پرتافیلتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمپر دارای دو جزء می‌باشد: سر و دسته.

سر تمپر‌ها به اشکال مختلفی وجود دارند:

  • محدب اروپایی و محدب آمریکایی
  • تمپر تخت یا فلت
  • تمپر شیاردار

موقع خرید تمپر دقت کنید که اندازه‌ی قطر تمپر با قطر سر فیلتر اسپرسو ساز یکی باشد. و به عبارتی سایز آن‌ها یکی باشد.

کاربرد تمپر مت در تهیه‌ی قهوه‌ی اسپرسو به چه صورت می‌باشد؟

برخی اسپرسوساز‌ها دارای استند پورتافیلتر هستند. در صورتی که استند موجود نبود، می‌توانید تمپرمت خریداری نمایید. فیلتر اسپرسوساز را روی تمپرمت قرار دهید. حالا پودر قهوه را روی فیلتر بریزید. اندازه‌ی پودر قهوه بسته به مصرف شما دارد. برای تک 7 گرم و برای اسپرسو دابل به 14 گرم پودر قهوه احتیاج دارید. حالا باید با تمپر حدود 14 گیلوگرم نیرو به پودر قهوه که روی تمپرمت قرار دارد وارد کنید.

تمپر مت باید قابلیت بسیار مستحکمی داشته باشد. برای اینکه فشار بسیار زیادی در طول روز به آن وارد می‌شود. در حقیقت تمپر مت قابلیت محافظتی دارد. و قهوه را به طور یکنواخت بر روی سطح، فشرده می‌کند. و همچنین موجب محافظت از پرتافیلتر دستگاه نیز می‌شود. همچنین در تمیزی کار نیز نقش به سزایی دارد و موجب می‌شود که سطح کار شما کثیف نشود و در همان پرتافیلتر و بر روی تمپر مت باقی بماند.

همچنین بخوانید: معرفی انواع لوازم برقی کافی‌شاپ

 

 

یک تمپرمت خوب و باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

  • دارای قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی است.
  • از سیلیکون مرغوب و با کیفیت برای ساخت آن استفاده شده است.
  • بوی نامطبوع پلاستیک نمی‌دهد.
  • قیمت آن تقریبا مناسب می‌باشد.

اگر یک قهوه‌ی اسپرسوی خوب می‌خواهید، حتما تمپرمت را خریداری نمایید. مرغوبیت اسپرسو به غلیظ بودن آن است. و اگر قهوه‌ی شما آبکی شد، یعنی شما نتوانستید خوب به پودر قهوه بر روی تمپرمت فشار وارد کنید. حتما به مرغوبیت جنس تمپرمت و قابلیت انعطاف پذیری آن در حین خرید توجه ویژه داشته باشید.

 

اشتراک گذاری

سایر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

مجموعه زرین با تكيه بر تجربه و دانش فني سعي بر اين دارد تا محصولاتي با كيفيت و قيمت مناسب را در راستاى طراحي و تجهيز آشپز خانه هاي صنعتي (رستوران،فست فود) وصنايع سرد و گرم را با كسب حداكثري رضايت مشتريان ، توليد و عرضه نمايد. 

شعبۀ 1

شعبۀ 2

دسترسی سریع

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر